Šmarska cesta 3
1291 Škofljica
Občina Škofljica je v preteklem letu izvedla številne pomembne projekte, ki izboljšujejo kakovost življenja občanov na različnih področjih. V kabinetu župana Primoža Cimermana pa se je podžupanoma Bojanu Božiču in Borisu Zupančiču pridružil novi podžupan Robert Ilc.
Leto 2024 je prineslo nove prostore našemu štabu Civilne zaščite. Ti so primerni za skladiščenje opreme in optimalno delovanje ter bodo hkrati služili kot medgeneracijsko stičišče. Ta večnamenska stavba na Glinku bo tudi prostor za različne dejavnosti občinskih društev.
Na področju zdravstva je bila odprta nova zobozdravstvena ambulanta v Zdravstvenem domu Škofljica, medtem ko je nova pediatrična ambulanta rezultat sodelovanja občin Škofljica in Ig, ki bo omogočila boljšo oskrbo otrok. Poleg tega so bili prenovljeni prostori v Zdravstvenem domu Škofljica, kjer je sedaj na voljo nova ambulanta splošne medicine in obnovljena zobozdravstvena ordinacija za odrasle. Občina je poskrbela za 20 novih AED točk, kar povečuje možnosti preživetja ob srčnem zastoju. Tako smo se tudi v minulem letu po podatkih NIJZ zavihteli v vrh občin, ki so med bolj zdravimi v Sloveniji.
V minulem letu smo naredili še korak naprej, da postanemo mladim prijazni. Odprli smo Mladinski center Špica, ki ponuja mladim prostor za druženje, učenje in razvoj. Poleg tega je bil ustanovljen Zavod za kulturo, turizem, šport in mladino Škofljica, ki bo spodbujal kulturne, športne in mladinske dejavnosti v občini, čigar v.d. direktorja je Igor Oražem.
Leto, ki se je poslovilo smo preživeli zelo aktivno. V okviru Evropskega tedna mobilnosti smo organizirali številne dogodke, kot so preureditev parkirišča v prostor za druženje, otvoritev popravljalnice koles in spodbujanje trajnostnega prihoda otrok v šole. Občina je tudi podpisala sporazum za vzpostavitev sistema javne izposoje e-koles, ki bo olajšal mobilnost na regionalni ravni.
Aktivno smo se vključevali v različne evropske projekte in iniciative. Na gradu Lisičje smo oživili grajske večere, ki so pritegnili obiskovalce vseh generacij. S temi projekti si občina prizadeva za razvoj zdrave, povezane in kulturno bogate skupnosti.
Osredotočili smo se na prometno varnost, v sodelovanju z Zavodom varna pot smo med drugim postavili prvi 3D prehod pri POŠ Lavrica ter se aktivno vključevali v nacionalne projekte, kot so osveščanje o prometni varnosti ter delavnice za preprečevanje in vzgojo v cestnem prometu. Poleg infrastrukturnih projektov pa je občina aktivno sodelovala tudi pri številnih drugih pobudah in organizirala delovni sestanek z ministrom za naravne vire in prostor ter predstavniki Ministrstva za infrastrukturo, kjer smo obravnavali rešitve prometnih težav v občini in regiji, kot sta prenovljena železniška postaja in krožna križišča s podvozom.
Pričeli smo s procesom priprave občinske celostne prometne strategije (OCPS), s katero bomo lahko bolje načrtovali izboljšanje učinkovitosti obstoječe infrastrukture ter odprli več prostora za trajnostno mobilnost. Aktivno smo se vključevali v številne projekte, ki pripomorejo k izboljšanju kvalitete življenja naših občanov. Ena od ključnih pobud je razvoj sodobne prometne ureditve, kjer se občina osredotoča na večmodalnost. V ta namen smo začeli z zasnovo večmodalnega potniškega vozlišča, ki vključuje izboljšanje železniške postaje in druge prometne infrastrukture. Celo območje bo imelo več prestopnih točk za kolesarje, pešce in potnike, kar bo omogočilo varnejša in udobnejša potovanja ter zmanjšalo tranzitni promet skozi občino.
Občina si prizadeva tudi za obnovo in izboljšanje ceste v naselju Smrjene in Gumnišče, kjer potekajo nujna vzdrževalna dela, kot so sanacije asfaltnih površin in ureditev odvodnjavanja. Poudarek je na varnosti za pešce, kolesarje in voznike.
V sodelovanju z drugimi občinami smo vključeni v različne projekte, kot so projekt PONI LUR, kjer se spodbuja podjetniške ideje, in projekt InnoCom, ki promovira izmenjavo dobrih praks med podjetji in lokalnimi skupnostmi.
V občinskih prostorih je pričel delovati Center za socialno delo Ljubljana. Aktivno smo se vključili v dobrodelno akcijo "Deželak Junak", kjer smo donirali sredstva v višini 1.000 evrov.
Zaradi vseh aktivnosti in investicij sta naša občina in župan Primož Cimerman pridobila prestižni certifikat Zlati kamen, ki potrjuje odlično razvojno uspešnost občine, uravnotežen razvoj ter kakovost življenja za prebivalce.
V okviru kulturnih in športnih dejavnosti je Občina Škofljica gostila jubilejno 30. mednarodno kolesarsko dirko Po Sloveniji, ki je pritegnila veliko pozornost in obiskovalce. Vse te aktivnosti so le del načrtovanega razvoja občine, ki si prizadeva za trajnostno rast in izboljšanje kakovosti življenja vseh svojih prebivalcev. Pomembno mesto v občini ima tudi podpora in sodelovanje z različnimi društvi in organizacijami, ki skrbijo za ohranjanje okolja in kakovost življenja. Občina redno organizira čistilne akcije, katere se vsako leto udeleži večje število občanov, s čimer dokazujejo svojo angažiranost in skrb za okolje.
Vse zgoraj navedene aktivnosti so del širšega načrta za izboljšanje življenjskih pogojev v občini, kar se potrjuje z natančno zasnovanimi projekti in povezovanjem različnih deležnikov v skupni cilj – ustvarjanje boljše in bolj povezane občine.
V LETU 2024 SMO SE POSVEČALI PREDVSEM NASLEDNJIM PROJEKTOM OZIROMA ZAKLJUČEVALI GRADNJE:
§ - vodovoda Gorenje Blato – 2. faza – Obnova vodovoda v Pijavi Gorici, vodovod v naselju Gorenje Blato (zaselka Podblato in Dragel) in izdelava potrebne dokumentacije z zaključnim poročilom za črpanje sredstev EU iz Mehanizma za okrevanje in odpornost (NOO);
§ - pridobivanje gradbenega dovoljenja za izgradnjo vodovoda Gorenje Blato – 3. faza – Izgradnja vodovoda za naselji Gumnišče in Gorenje Blato za faze 2.1, 2.2, 2.3 in del faze 1 (odsek Gorenje Blato 32 – vodohran);
§ - začetek sanacije obstoječe kanalizacije v POC Škofljica;
§ - nova podoba Športnega parka OŠ Škofljica;
§ - izdelava projektne dokumentacije za pridobitev projektnih pogojev (DPP), izdelava dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja (DGD) ter pridobivanje pravic graditi za izgradnjo kanalizacije Glinek-Klanec;
§ - izdelava dokumentacije za pridobitev projektnih pogojev (DPP), izdelava dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja (DGD) ter pridobivanje pravic graditi za dograditev kanalizacije Lanišče (stari del);
§ - izdelava projekta za izvedbo (PZI) na osnovi pravnomočnega gradbenega dovoljenja za izgradnjo kanalizacije Reber;
§ - izdelava projekta za izvedbo (PZI) skladno z obstoječim OPPN GC Reber za rekonstrukcijo lokalne ceste in izgradnjo pločnika ob cesti Reber – od križišča s Šmarsko cesto do gospodarske cone Reber;
§ - izdelava projekta za izvedbo (PZI) za obnovo obstoječega vodohrana Pijava Gorica;
§ - izdelava projektne dokumentacije s pridobitvijo dovoljenja za raziskave podzemnih voda za izdelavo nove vrtine Želimlje VP-2;
§ - izdelava programske naloge za odstranitev obstoječega vrtca ter izgradnjo novega vrtca Škofljica – enota Citronček ob Mijavčevi ulici;
§ - izdelava idejne zasnove (IDZ) za izvedbo kolesarnice in nadstrešnice pred vhodom v kuhinjo ter vzdrževalna dela na zunanjih površinah šole POŠ Lavrica;