Šmarska cesta 3
1291 Škofljica
Občina Škofljica je pristopila k vzpostavitvi mreže varnih točk, ki poteka pod okriljem organizacije UNICEF Slovenija. Tako bo v novem šolskem letu 2023/24 imela prvo mrežo varnih točk.
Te točke bodo namenjene otrokom, ki so v stiski, v primeru nasilja sovrstnikov ali v drugih primerih, ko sami ne znajo in zmorejo rešiti svojih težav.
Rezultati ankete Unicefa, ki jih je Osnovna šola Škofljica anonimno izvedla junija letos, je pokazala da je med 212 sodelujočimi učenci druge in tretje triade, kar 148 že bilo izpostavljeno nasilju, tako doma kot v šoli. Ta podatek nas opozarja, da v preteklosti ni bilo dovolj storjenega, da bi se naši otroci počutili varno v naši občini. Prelagati odgovornost na šolo ni dobro, saj veliko vzorcev izhaja iz primarne družine in zaradi dostopnosti družbenih omrežij. Poskrbeti moramo, da so naši vedenjski vzorci dober zgled, hkrati pa ponuditi varno točko tistim, ki so v stiski in jim nuditi strokovno pomoč.
Zato je župan Primož Cimerman že imel delovni sestanek s pomembnimi organizacijami v lokalnem okolju, ki delujejo na področju zaščite otrok. Skupaj s predstavniki policije, pristojnega Centra za socialne zadeve Ljubljana Vič, organizacije UNICEF in OŠ Škofljica se bomo zavzemali, da bodo tisti v stiski vedno našli podporo in hkrati bomo zamejili najstniško nasilje.
PRIMOŽ CIMERMAN, župan: »Na Občini Škofljica se zavedamo, da le z lastnim zgledom lahko spreminjamo kvaliteto življenja v naši občini. In smo prvi, ki se moramo aktivirati, če želimo, da nam tudi skupnost sledi. Občutek varnosti pri naših občankah in občanih je zelo pomemben, zato smo se odločili, da skupaj z organizacijo UNICEF postavimo mrežo varnih točk. Podpiramo ničelno toleranco do nasilja v kakršni koli obliki nad komerkoli. In smo branik strpnega, mirnega in kvalitetnega bivanja na Škofljici. Moja vrata so vedno odprta za naše občane in s sodelavci dnevno pomagamo iskati rešitve. Zato smatram, da bo mreža UNICEF-ovih varnih točk pomemben doprinos k kvaliteti vsakdanjika v naših krajih. Najmlajši se danes srečujejo z mnogimi težavami in nasiljem in te točke jim bodo na voljo, ko bodo potrebovali pomoč ali varen prostor.« |
Mrežo varnih točk v Občini Škofljica si boste po vzpostavitvi v mesecu septembru lahko ogledali tudi preko spletnega mesta: https://www.varnetocke.si/
Pri vzpostavitvi mreže varnih točk oziroma njihovem delovanju bodo sodelovali strokovno usposobljeno osebje, ki bo prostovoljno pomagalo, da vam bodo točke vselej na voljo.
O natančnejšem delovanju in lokacijah varnih točk ter kontaktih boste obveščeni, ko bo projekt v mesecu septembru tudi uradno zaživel in bomo predstavili celotno mrežo UNICEF-ovih varnih točk v naši občini.
PREDVIDENE VARNE TOČKE V OBČINI ŠKOFLJICA: občinska hiša Občine Škofljica, Knjižnica Škofljica, OŠ Škofljica, POŠ Lavrica, PŠ Želimlje, Center starejših občanov Škofljica ter kavarna Valerie.
Varne točke so raznoliki javni prostori, kamor se lahko zatečejo otroci v primeru kakršnih koli težav – od padca in potrebe po zdravniški oskrbi, do potrebe po pogovoru, izposoje prostora za čakanje na starše, doživljanje kakršne koli oblike nasilje, težav v duševnem zdravju ipd. Varne točke lahko najdemo na zemljevidu, prepoznamo jih po modri nalepki z belo smejočo se hišico. V Sloveniji je projekt razširjen v vseh regijah v državi, trenutno pa je Varnih točk več kot 1050. Spletna stran varnetocke.si je namenjena otrokom, poleg zemljevida Varnih točk dobite tudi informacijo, kako Varne točke pomagajo
NAMEN UNICEFOVIH VARNIH TOČK:Varne točke pripomorejo k ustvarjanju ozračja večje varnosti za otroke in mladostnike v mestu, kjer primanjkuje prostorov, kamor bi se otroci lahko zatekli po pomoč in se počutili varne, oziroma predstavljajo dodatno možnost oblike pomoč. Namen Varnih točk je v prvi vrsti nudenje takojšnje prve pomoči otroku v stiski, nuditi varen in odprt prostor, kjer se otrok in mladostnik lahko umiri in ima priložnost povedati, kaj doživlja. Varne točke prav tako predstavljajo bližnjico do strokovne pomoči, saj v primeru prihoda otroka, za katerega se ugotovi, da potrebuje strokovno pomoč, Varna točka poveže otroka s pristojno institucijo.