Šmarska cesta 3
1291 Škofljica
Leto, ki se je poslovilo, je v našo občino prineslo spremembe. Dobili smo novega župana, to je postal Primož Cimerman, ki je v preteklem letu skupaj z obema podžupanoma, Bojanom Božičem in Borisom Zupančičem, zavihal rokave in poskrbel za vidne spremembe, ki jih je lokalno prebivalstvo pričakovalo. Že samo delovanje občinske uprave se je spremenilo, saj je Cimerman zagovornik odprtega dialoga z občani in drugimi deležniki. Tako so tudi sodelavke in sodelavci veliko več časa preživeli na terenu in iskali skupne rešitve za realizacijo prepotrebnih projektov. Seveda je na tem mestu treba izpostaviti, da so nekateri projekti zahtevnejši in je župan v letu 2023 s pomočjo rebalansa proračuna in podpore občinskih svetnikov lahko še bolj aktivno reševal dolgoletne tegobe te občine. Leto, ki je pred nami pa prinaša nove investicije in projekte kot tudi novosti v občinskem utripu. V nadaljevanju se ozremo le na nekaj pozitivnih sprememb minulega leta.
AKTIVNO SODELOVANJE Z OŽJIMI LOKALNIMI SKUPNOSTMI IN DRUGIMI DELEŽNIKI ZA USPEŠEN RAZVOJ OBČINE ŠKOFLJICA
Že v začetku starega leta je župan Primož Cimerman aktiviral občanke in občane, župane sosednjih občin, druge deležnike ter državni vrh in jih povabil na okroglo mizo, kjer so pred javnostjo skupaj iskali rešitve za cestno problematiko in zastavili nekaj prepotrebnih izhodišč za nadaljnjo realizacijo projekta 3a razvojne osi. Županova prizadevanja so padla na plodna tla, a zahtevnost projekta terja svoj čas za realizacijo projekta. O tem smo v Glasniku v preteklosti tudi natančneje poročali. Ravno transparentnost je ena od ključnih smernic novega vodstva občine. Zato se novi župan ne izgovarja na preteklost in odločitve predhodnih vodstev, temveč s svojo ekipo sodelavcev in občinskega sveta verjamejo v aktivno spopadanje s sprotnimi izzivi in iskanjem dobrih praks za optimizacijo kvalitete življenja v Občini Škofljica.
V preteklem letu se je ponovno vzpostavil konstruktiven dialog z vsemi predstavniki naših zvez, društev in ožjih lokalnih skupnosti. Vsi so aktivno vključeni v vse občinske dejavnosti, še posebej ko gre za dobrobit vseh, to je za izboljšanje kvalitete življenja. Občina in omenjeni so s skupnimi močmi povečali dejavnosti družbenega življenja oziroma dodane vrednosti pri preživljanju prostega časa v naši občini. Skupaj so uspešno realizirali obsežnejše praznovanje občinskega praznika, kot tudi druge dogodke, in nenazadnje celotno decembrsko dogajanje »Praznična občina Škofljica«. Skupaj smo iskali rešitve tudi za vsakdanje tegobe naših občank in občanov.
40 % ODSTOTKOV VEČ SREDSTEV NAMENJENIH DRUŠTVENIM DEJAVNOSTIM
Povezanost in delovanje za skupno dobro za vse občanke in občane na področju društvenih dejavnosti sta pomembna. Župan trdno verjame, da bomo skupaj doprinesli k še boljšim rezultatom doseganja ciljev odličnosti in pestre ponudbe društvenih dejavnosti. Zato je bil v letu 2023 sprejet za kar 40-odstotkov večji proračun za društvene dejavnosti. V naši občini so aktivna naslednja društva: športna, kulturna, turistična, humanitarna, veteranska, mladinska, oldtajmer in gasilska.
PARTICIPATIVNI PRORAČUN
Novost, ki krepi lokalno skupnost, je tudi participativni proračun, s katerim bomo lahko vsi skupaj ustvarjali prihodnost naše občine in bomo o njem še pisali na naši spletni strani. Z novim vetrom v občinski hiši pa se spreminja tudi praksa uporabe občinskih objektov. Slednji bodo odslej na voljo vsem, tako občinskim društvom kot posameznikom. S tem se ukinja stara praksa zaklenjenih in nedostopnih prostorov. Pripravlja se tudi nova občinska spletna stran, ki bo prijaznejša za društvene dejavnosti, saj bo omogočala spletno rezervacijo občinskih prostorov in vpogled zasedenosti le-teh.
OBČINA ŠKOFLJICA JE V 2023 POSTALA e-OBČINA
Da pa so javnosti tudi bolje in hitreje dostopne vse informacije, je župan poskrbel s prenovo spletne strani in strategije obveščanja javnosti. Občina Škofljica se je s prenovljeno spletno stranjo pridružila več kot polovici slovenskih občin, ki uporabljajo spletno stran e-občina. Tako bo povezana s sosednjimi občinami v regiji, občani pa boste lahko spremljali dogodke in drug lokalni utrip v domači občini in regiji. Župan Primož Cimerman se je odločil za sodoben e-stik občanov z občino, da le-to približamo tistim, ki jim je prvotno namenjena – vam, drage občanke in občani. Tako bo odslej olajšana dostopnost, izboljšani bosta ozaveščenost o dogajanju v občini in transparentnost razvoja Občine Škofljica. Veselimo se vključenosti vseh vas v sooblikovanje razvoja občine. Sodoben e-stik z občani sedaj omogoča elektronsko oddajo vlog in obrazcev, e-obveščanje občanov, e-participacijo občanov, lažjo dostopnost občinskih predpisov in še bi lahko naštevali.
RAZVOJ OBČINE VODIJO TUDI OBČANKE IN OBČANI TER STROKOVNJAKI POSVETOVALNEGA TELESA
Poslanstvo naše aktualne občinske politike je v prvi vrsti razvojno usmerjeno. Kvaliteta bivanja občank in občanov, gospodarska rast, varovanje obstoječih kvalitet in izvajanje aktivnosti za ustvarjanje novih delovnih mest so temelj delovanja in zagotovilo za obstoj in razvoj socialne države. Socialni dialog je vrednota, ki jo podpiramo vsi. Razvoj družbe in občine mora biti trajnosten – na vseh področjih in v vseh temeljnih pogledih. Trajnostni razvoj, ki je ključni del naše dolgoročne vizije. Župan je ustanovil strokovno in posvetovalno telo in v ta namen k sodelovanju povabil tudi lokalno skupnost ter sestavil posvetovalna telesa – skupine na različnih področjih, ki sodijo v pristojnost in delokrog lokalne skupnosti. Posvetovalno telo je prostovoljno telo občank in občanov, ki želijo s svojimi izkušnjami, znanjem in povezavami pomagati pri razvoju občine. Osnovno izhodišče in hkrati načelo delovanja posvetovalnega telesa je odgovorno, konstruktivno, povezovalno in transparentno reševanje problemov občine in njenih prebivalcev ter iskanje najboljših rešitev za občana kot posameznika, za posamezne družbene skupine, nevladne organizacije, gospodarski sektor in občino kot celoto.
Glavno poslanstvo posvetovalnega telesa je dokazati, da razvoj občine lahko vodijo prebivalci in ne le župan ali občinski svet, zato je povrnitev zaupanja ljudi v Občino in njene temeljne stebre občinskega delovanja, politične, družbene, kulturne, socialne, finančne, gospodarske in druge stebre, ključno.
Posvetovalno delo, občinska uprava in občinski svet lahko s takšnimi temeljnimi izhodišči svojega delovanja delujejo le v razmerah stabilnega dolgoročnega sodelovanja.
Poleg posvetovalnega telesa pa je župan skupaj z obema podžupanoma organiziral tudi srečanja z lokalnimi gospodarstveniki in kmetijskim gospodarstvom, da so nagovorili problematike, s katerimi se srečujejo, in iskali skupne rešitve.
OBČINA ŠKOFLJICA KOT ČLANICA SVETA LJUBLJANSKE URBANE REGIJE POTRDILA STRATEGIJO ZA RAZVOJ KULTURE V REGIJI
Svet Ljubljanske urbane regije (Svet LUR) je potrdil Strategijo za razvoj kulture v naši regiji do leta 2027. Gre za prvo tovrstno regijsko strategijo v Sloveniji, kot tudi širše v Evropi. Strategija razvoja kulture v LUR 2023–2027 predstavlja pomemben gradnik razvoja kulture, saj vključuje tudi druga pomembna razvojna področja in medresorska povezovanja, kot so trajnostna mobilnost, turizem, gospodarstvo, ohranjanje narave in naravne dediščine ipd. Dokument je nastal na podlagi interdisciplinarnega pristopa ter z intenzivnim medobčinskim sodelovanjem občin LUR. Gre za konkreten dokument, ki vsebuje deset strateških projektov regijskega značaja.
PONOVNO UVEDENA ENKRATNA DENARNA POMOČ ZA NOVOROJENCE V NAŠI OBČINI
Pomladi 2023 je vodstvo Občine Škofljica, na čelu z županom Primožem Cimermanom in celotnim občinskim svetom, poskrbelo za optimistične spremembe in uresničevanje zastavljenih ciljev. Z mesecem aprilom je začel veljati nov Pravilnik o enkratni denarni pomoči ob rojstvu otroka v Občini Škofljica. Otrokom, ki bodo ob rojstvu postali občani Občine Škofljica, oziroma njihovim staršem bo le-ta namenila enkratno denarno pomoč. Občina Škofljica vsakemu novorojenčku s stalnim prebivališčem v naši občini in državljanstvom RS tako namenja znesek v višini 150 evrov.
OBČINA ŠKOFLJICA: ZDRAVA OBČINA ZA ZDRAVO SLOVENIJO
Okolje, v katerem bivamo in delamo, pomembno vpliva na naše zdravje in kvaliteto življenja. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) s svojim kazalnikom »Zdravje v občini« spodbuja aktivnosti za promocijo in krepitev zdravja na lokalni ravni. Prikaz NIJZ kazalnika Zdravje v občini 2023 je bil namenjen pregledu ključnih trendov zdravja v občini v primerjavi s slovenskim in regionalnim povprečjem. Za Občino Škofljica so v letu 2023 pripravili oris stanja in tako pri NIJZ med drugim ugotovili, da je razvitost naše občine nad slovenskim povprečjem in tudi zdravstvena slika je bolj optimistična.
OTVORITEV PRENOVLJENEGA IGRIŠČA PRI OŠ ŠKOFLJICA IN PARKA ČUTIL
Svoja vrata je odprlo prenovljeno igrišče OŠ Škofljica, kar je prepotrebna pridobitev za naše šolarje, ki se bodo lahko odslej igrali in sproščali na novem igrišču. Igrišče je zasnovano po najvišjih standardih in z mislijo, da našim šolarjem ponudimo prostor za varno igro. Otroci so naša prihodnost, zato si želimo, da bi na tem igrišču odmeval otroški smeh, da se bodo stkala nova prijateljstva in nepozabne dogodivščine odraščanja v naši občini. V Parku čutil na Škofljici pa se bomo srečevali prav vsi. S tem krajani dobivate nove zelene površine, ki bodo bogatile družabno življenje. Park bo tudi prizorišče različnih dogodkov, delavnic in drugih dejavnosti, ki bodo krepile medgeneracijsko prepletanje. Osnova projekta Park čutil je povezovalna pot. Steze so speljane skozi naravno vegetacijo v polkrožnih linijah kot simbolni nagovor narave. Smer gibanja je zasnovana po principu od kulture do nature. Uporaba različnih gradiv pri izvedbi komunikacijskih poti omogoča stalno izmenjavo energij in kvalitet v prostoru ter nagovarja k harmoniji in ravnovesju.
DOBRODELNA OBČINA ŠKOFLJICA
Občina Škofljica je imela v minulem letu tudi posluh za projekte, ki imajo dobrodelno noto tako v lastni občini kot širše. Med odmevnejšimi je bila vseslovenska akcija »Deželak junak«, ki se ji je v letu 2023 prvič pridružila tudi sama Občina Škofljica. Župan Primož Cimerman je ekipi Radia 1 in Deželaku izročil donacijo v višini 500 evrov za pomoč otrokom. Prav tako se je občina odzvala ob lanskih poplavah. Na županovo pobudo smo se odločili, da pomagamo tako s tehnično pomočjo in mehanizacijo kot tudi s prostovoljci. In tako se je akcija nudenja pomoči izvajala tako v Občini Mengeš kot tudi v Občini Trzin in Občini Komenda. Del tehnične pomoči smo napotili na prizadeta območja. A tudi marljive roke naših občank in občanov so še kako prišle prav. Občine, ki so utrpele katastrofalno škodo in so bile zahtevnejše za reševanje in sanacijo, so obiskali naši škofljiški gasilci in člani civilne zaščite kot strokovni sodelavci in prostovoljci z znanjem ravnanja v takšnih razmerah, ki so nevarne za prizadete, kot tudi prostovoljce s premalo izkušnjami. Občina pa je organizirala akcijo zbiranja potrebnih sredstev. Osrednja prireditev ob praznovanju občinskega praznika je tako potekala z dobrodelno noto, saj je občina odprla poseben donacijski račun za zbiranje sredstev prizadetim v poplavah. Župan je v imenu Občine Škofljica predal donacijski ček v višini 25.100 evrov v roke mengeškemu županu Bogu Ropotarju. Otroci v Občini Mengeš so ostali brez šole in vrtca.
PESTER DRUŽBENO-KULTURNI UTRIP
Leto 2023 je bilo pestro kot še nikoli. Če izpostavimo samo večje dogodke: občinsko kresovanje ob dnevu državnosti, otroško dopoldne ob občinskem prazniku, osrednja prireditev ob prazniku Občine Škofljica, občinski košarkarski turnir, nepozaben koncert Dejana Vunjaka ob občinskem prazniku ter drugih priznanih glasbenikov in ansamblov, koncert Orkestra Slovenske vojske, kulturni večeri, gledališke predstave, likovne razstave, decembrski projekt »Praznična Občina Škofljica« in vse aktivnosti ter s tem povezani dogodki, praznično drsališče in še bi lahko naštevali. Veseli nas, da nam je v preteklem letu uspelo dvigniti raven družbenega dogajanja v naši občini in ponuditi pestro dogajanje za vse. Vaše pohvale, ki jih v preteklem letu res ni bilo malo, so nam navkljub naporni organizaciji in stremljenju k odlični zasnovi dogajanja dajale prepotreben elan. Da nam je v tako kratkem času uspelo obuditi nov trend preživljanja prostega časa v naši občini, je odskočna deska za naše skupne nadaljnje projekte, namenjene dobrobiti celotne lokalne skupnosti in kvaliteti življenja vseh nas.
OBČINA ŠKOFLJICA OMOGOČILA VOZILO ZA VARNEJŠO POT DO ŠOLE
O pojavu medveda na našem območju smo v letu 2023 veliko govorili. Občina je skupaj z vodstvom OŠ Škofljica in drugimi akterji pojav spremljala in iskala vse razpoložljive možnosti in ukrepe za večjo varnost vseh prebivalcev, še zlasti najmlajših. V ta namen smo uspeli zagotoviti dodaten organiziran prevoz zaskrbljenim oziroma tistim, za katere je vsakodnevna pot skozi gozd neobhodna. Torej tudi za šolarje Osnovne šole Škofljica z območij občasnega pojavljanja medveda.
ZAŽIVELA PRVA DIGI INFO TOČKA V OBČINI ŠKOFLJICA
V novem delu občine, poleg prostorov Upravne enote Ljubljana, so svetovalci vsakodnevno nudili svetovanje in pomoč pri uporabi digitalnih javnih storitev vsem našim občankam in občanom, s čimer so bistveno pripomogli k dvigu digitalnih kompetenc. Osnovni namen Digi info točk je pomoč digitalno manj pismenim ljudem oziroma povečevanje digitalne vključenosti. Digi info točke dopolnjujejo številne programe izobraževanja in usposabljanja prebivalcev. Znanje o tem, kako na primer dostopati do mnogih uporabnih javnih storitev na eUpravi in kako učinkovito izkoristiti praktično neštete koristi uporabe sodobnih digitalnih tehnologij, nedvomno izboljšuje kvaliteto življenja in lajša vsakdanja opravila.
Prav tako je Upravna enota Ljubljana oziroma izpostava Škofljica dobila nove prostore v novem delu naše občine.
MINISTRSTVO ZA OKOLJE, PODNEBJE IN ENERGIJO RS PODELILO PRIZNANJE OBČINI ŠKOFLJICA
Občina Škofljica je ponosna prejemnica priznanja, ki ji ga je podelilo Ministrstvo za okolje, prostor in energijo republike Slovenije, za aktivno sodelovanje pri letošnjem projektu »EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI 2023«.
NAŠA PROSTOVOLJNA GASILSKA DRUŠTVA BOGATEJŠA ZA TRI NOVA GASILSKA VOZILA
V Občini Škofljica smo hvaležni za naše dobrosrčne gasilke in gasilce, ki preko prostovoljnih društev opravljajo plemenito poslanstvo pod okriljem Gasilske zveze Škofljica. V Občini Škofljica smo ponosni na delovanje kar šestih prostovoljnih gasilskih društev: Lavrica, Orle, Pijava Gorica, Škofljica, Vrh nad Želimljami in Želimlje. V največjih katastrofah in stiskah se lahko zanesemo nanje. Da pa naše gasilke in gasilci lahko vedno priskočijo na pomoč in so temu primerno zavarovani ter tudi opremljeni za reševanje, je Občina Škofljica v tem letu, poleg sofinanciranja nakupa nove gasilske zaščitne opreme v višini 8.000 evrov, zagotovila tudi dodatnih 22.000 evrov za investicije v gasilske domove PGD Lavrica, PGD Škofljica, PGD Vrh nad Želimljami in PGD Želimlje. Veseli nas, da smo lahko zagotovili sredstva tudi za nakup treh novih gasilskih vozil. Nakup smo izvedli v dveh fazah, najprej nakup podvozij in nato še primerna nadgradnja. Tako smo za nadgradnjo dveh že kupljenih podvozij gasilskih vozil in eno novo podvozje gasilskega vozila namenili 400.000 evrov. PGD Škofljica je svoje novo gasilsko vozilo za gašenje prejelo v uporabo konec meseca septembra. Prve dni oktobra pa je sledil še pravi gasilski krst v PGD Škofljica. Srečno gasilkam in gasilcem PGD Škofljica ob uporabi novega vozila za gašenje! Novo gasilsko vozilo bo dobilo tudi PGD Želimlje. Svoj vozni park pa bo v prihodnje oplemenitilo tudi PGD Lavrica. Novo gasilsko vozilo je že dobavljeno. Sledi še nadgradnja, ki bo prav tako v pretežni meri sofinancirana iz proračuna občine in delno tudi iz državnih sredstev.
Prav tako so leto 2023 zaznamovale investicije, realizacije projektov, ureditev občine ter sanacije in vzdrževalna dela s strani občinske gospodarsko javne službe.