Šmarska cesta 3
1291 Škofljica
Spoštovane občanke in občani,
v zadnjem času je bilo na določenih območjih naše občine zaznana občasna prisotnost medveda. V sled tega se priporoča dodatna pozornost in previdnost.
Pomembno je, da znamo oceniti okoliščine srečanja in da smo seznanjeni s primernim vedenjem v določenih okoliščinah. Temu je namenjena zloženka »Kako se vesti na območju prisotnosti rjavega medveda«.
O pojavu medveda na našem območju smo že letos spomladi obvestili in urgirali na pristojno Ministrstvo za naravne vire in prostor. Obvestili so nas, da so sprejeli potrebne ukrepe za obvladovanje nastale situacije.
Občina Škofljica nima nobenih pristojnosti za kakršno koli neposredno ravnanje v zadevah povezanih z medvedom.
Na pobudo župana Primoža Cimermana smo aktivirali in za pomoč zaprosili Lovsko družino Škofljica. Tako da naši lovci vsak dan opravljajo terenske oglede tako v gozdu kot urbanih delih občine. Na terenu je več lovcev hkrati, ki skrbijo za morebitno odvračanje medveda od točk, kjer bi lahko prišlo do stika s človekom. V kolikor bo potrebno povečati število lovcev na terenu, bomo tudi to storili. A ker je država z zakonom o lovstvu medvede uvrstila na seznam zaščitenih živali, tudi lovci brez izrecnih navodil pristojnega ministrstva nimajo nikakršnih pristojnosti za aktivno ukrepanje, zato lahko le opazujejo in spremljanje morebitno gibanja medveda.
Poleg tega ukrepa občina skupaj z vodstvom osnovne šole in drugimi akterji pojav vsakodnevno spremlja in išče še druge ukrepe za večjo varnost vseh prebivalcev, še zlasti najmlajših. V ta namen bomo poizkušali zagotovili dodaten organiziran prevoz zaskrbljenim oziroma tistim, ki jim je pot čez gozd neobhodna za njihov vsakdan. Torej tudi za šolarje Osnovne šole Škofljica z območij občasnega pojavljanja medveda. Sočasno pa iščemo morebitne druge aktivnosti, ki bi še dodatno prispevale k večji varnosti naših občank in občanov. Vsekakor pa je zadnji trenutek, da aktivno ukrepajo za to pristojni državni organi.
KAKO RAVNATI v primeru srečanja z Medvedom:
Če medveda opazimo na daleč, je najbolje, da se počasi umaknemo v smeri svojega prihoda in pustimo medvedu dovolj prostora za nadaljevanje poti. Nikoli ne tečemo! Če se nam medved približuje, a nas še ni opazil, z mirnim glasom opozorimo nase in se počasi umaknemo! Pomembno je, da se medvedu ne daje občutka ogroženosti.
Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da je pri obiskovanju narave na območju medvedove prisotnosti potrebno upoštevati priporočila, s katerimi lahko v veliki meri zagotovimo, da do srečanja z medvedom ne bo prišlo ali pa se bo morebitno srečanje končalo brez slabih posledic za človeka ali medveda. Dodajajo, da so srečanja med človekom in medvedom v naravi redka, saj je medved previdna žival, ki se človeku praviloma izogiba. Ob redkih priložnostih lahko kljub temu pride do srečanja, še posebej kadar medved naše prisotnosti ni zaznal in se umaknil že preden smo ga opazili tudi mi.